Bekijk uw goodiebag. U ontvangt een wachtwoord van Ipfos.
Exclusieve informatie voor de sprekers.
IPFOS nodigt u van harte uit voor de
Informatietafel Bestuurders – Najaar 2024.
Het jaar 2025 belooft een dynamisch jaar te worden. Met de recente renteverlaging van 50 basispunten in de VS rijst de vraag: is de inflatie werkelijk onder controle, of schuilt er meer onzekerheid onder de oppervlakte? De gevolgen voor koopkracht en beleggingsrendement zijn groot, en deze ontwikkelingen verdienen onze aandacht.
De Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve (Fed) hebben vanaf 2022 in een aantal stappen de rente verhoogd met als doel de hoge inflatie te bestrijden. In 2024 is de rente een aantal keer verlaagd en de verwachting is dat er meer renteverlagingen gaan volgen. Wat zijn de huidige rente- en inflatieverwachtingen en waar moeten beleggers rekening mee houden?
Daarnaast kan de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen een aanzienlijke invloed hebben op het algemene marktsentiment en het beleid van de Fed en de ECB. De toenemende geopolitieke risico’s, zoals spanningen tussen grootmachten en veranderingen in handelsbeleid, dragen verder bij aan de onzekerheid.
De impact van AI op portefeuillebeheer groeit snel. Van het verbeteren van risicomanagement tot het optimaliseren van beleggingsstrategieën – AI biedt niet alleen nieuwe kansen, maar ook concrete tools voor strategische besluitvorming in onzekere tijden.
Met de invoering van de WTP wordt de huidige dekkingsgraad omgezet naar een premieregeling. Voor een soepele overgang is een bepaalde minimale dekkingsgraad gewenst. Dit roept vragen op over hoe de dekkingsgraad kan worden beschermd tegen marktdalingen tijdens deze overgang. Welke maatregelen kunnen worden genomen en wat zijn de mogelijke gevolgen? In het WTP gaat er belegd worden aan de hand van lifecycle profielen, met veelal als resultaat een grotere allocatie naar de returnportefeuille. Welke gevolgen heeft dit voor de invulling van de beleggingsportefeuille? Hoe verhoudt de risico-rendementsafweging zich in dit nieuwe landschap?
Highlights van 2024 en verwachtingen voor 2025 en verder:
AI in Portefeuilleoptimalisatie:
WTP-status:
Paneldiscussie:
De Informatietafel wordt afgesloten met een paneldiscussie, geleid door Han Dieperink, CIO van Auréus. Heeft u specifieke vragen of aandachtspunten voor deze discussie? Stuur deze dan vooraf naar: actromp@ipfos.eu
Inhoudelijke bijdragen:
Experts van Columbia Threadneedle Investments, Northern Trust Asset Servicing, Polen Capital, RBC BlueBay Asset Management en State Street Global Advisors delen hun inzichten en strategieën voor 2025 en verder.
Wilt u deelnemen aan deze Informatietafel, meldt u zich dan aan via bovenstaand formulier.
Bij voorbaat mijn hartelijke dank.
Vriendelijke groet,
Christiaan Tromp
Gastspreker: Ammy Vogtlander – Complexity & New Economic Thinking
De volgende organisaties leveren een inhoudelijke bijdrage aan deze bijeenkomst: AQR Capital Management, J.P. Morgan Asset Management, Morgan Stanley Investment management, MSCI, Northern Trust en KKL Partners.
Wilt u deelnemen aan deze Informatietafel, meldt u zich dan aan via het formulier op deze pagina.
De informatietafel wordt afgesloten met een panel- en participantendiscussie onder leiding van Marius Rietdijk. Tijdens deze discussie kunt u uw aandachtspunten ‘Challengen’ met de sprekers.
De volgende organisaties leveren een inhoudelijke bijdrage aan deze bijeenkomst: BNP Paribas Asset Management, BlueInsight, Northern Trust, PIMCO, Polen Capital, State Street Global Advisors en Serenty.
Wilt u deelnemen aan deze Informatietafel, meldt u zich dan aan via bovenstaand formulier.
Vriendelijke groet,
Team IPFOS
Mark will be addressing three main aspects in his presentation, starting with the recent results of the US election and whether we see any impact on emerging economies or the investment opportunities that they provide. He will also be looking at the impact of ongoing geopolitical tension on investments, and explaining his belief that we need to differentiate between security issues and trade concerns, as they are likely to be treated very differently in the coming years, and their combined effects with China’s recent policy shifts. Finally he will be looking at other opportunities around the region, including India, AI, and other niche areas of investment.
De ECB en de Fed hebben vanaf 2022 in een aantal stappen de rente verhoogd met als doel de hoge inflatie te bestrijden. In 2024 is de rente een aantal keer verlaagd en de verwachting is dat er nog meer renteverlagingen gaan volgen. Wat zijn de huidige rente- en inflatieverwachtingen en waar moeten beleggers rekening mee houden? Wat zal hiervan het effect zijn op het rendement van vastrentende waarden? Andrew zal in zijn presentatie aandacht besteden aan de huidige marktontwikkelingen en specifiek stil staan bij de kansen en uitdagingen die dit biedt voor beleggers in investment grade obligaties.
Op 1 januari 2025 gaan de eerste pensioenfondsen over naar het nieuwe pensioencontract (NPC). Naar verwachting gevolgd door een groot aantal fondsen een jaar later. Verschillende fondsen hebben besloten om in aanloop naar het NPC het risicoprofiel tijdelijk te verlagen. In deze presentatie behandelen we een paar voorbeelden hiervan.
In het NPC zelf gaat er belegd worden aan de hand van lifecycle profielen, met veelal als resultaat een grotere allocatie naar de returnportefeuille en dus een hoger risicoprofiel. Welke gevolgen heeft dit voor de invulling van de beleggingsportefeuille, voor zowel de matchportefeuille als de returnportefeuille? Maar ook, wat betekent de overgang voor het operationele proces van de beleggingsportefeuille? Ook hiervan komen enkele voorbeelden aan bod.
In today’s analytical research landscape, AI is a ubiquitous topic that cannot be ignored. In this brief discussion, Ilker will explore the benefits that AI can offer in portfolio optimization. As Yuval Noah Harari emphasizes, it is crucial not to let AI make decisions autonomously. Therefore, a central theme of the presentation will be to underscore the importance of including explanations when utilizing AI as a tool to support decision-making.
Met het oog op de transitie naar het nieuwe pensioenstelsel is het belangrijk dat de dekkingsgraad stabiel blijft en minder gevoelig is voor neerwaartse marktschokken, zoals we onder andere in 2020 hebben gezien.
Verschillende pensioenfondsen overwegen daarom een put-optie overlay toe te passen op de aandelenportefeuille ter bescherming van de dekkingsgraad.
We gebruiken een illustratief fonds om de effecten van een flight-to-quality scenario op de aandelenportefeuille te verkennen. Daarbij analyseren we ook de impact op het vereist eigen vermogen (VEV) bij toepassing van een put-optie overlay, gecombineerd met het loslaten van de vreemde valuta hedge.
De presentatie richt zich op de implementatie van neerwaartse bescherming en bespreekt de keuze tussen een standaard put-optie overlay en een systematische optie-strategie, die de gevoeligheid voor instap- en uitstapmomenten mitigeert.
De afgelopen twee jaar heeft Northern Trust u bijgepraat over de ontwikkelingen rondom de implementatie van de WTP. Hierbij hebben wij u inzicht gegeven in de operationele roadmap en de beschikbare modellen. Met nog één maand te gaan voordat de eerste fondsen invaren, willen wij u voorzien van de laatste stand van zaken.
Hoe is de communicatie opgezet tussen de ketenpartners? Word de SIVI-standaard omarmd?
Welke wijzigingen zijn er in de markt nodig om paraat te staan? Wat moet nog worden aangekaart?
Dit zijn slechts enkele van de vragen die wij veel horen van verschillende marktpartijen.
Tijdens deze sessie bieden we u graag inzichten om deze vragen te beantwoorden.
Daarnaast zullen we u van voorbeelden voorzien van de aspecten waar u rekening mee kunt houden in de voorbereidingen op het invaren.
De lessen die ketenpartners hebben geleerd in dit traject zijn beschikbaar voor de bredere markt.
Het uiteindelijk doel moet zijn dat u comfortabel bent in uw proces en weet wat u te wachten staat.
Onder leiding van Han Dieperink, CIO van Auréus, vindt een interactieve paneldiscussie plaats waarin actuele vragen en stellingen over de besproken onderwerpen centraal staan. In deze discussie komen de vooruitzichten voor 2025 en verder aan bod, met een focus op thema’s zoals de transitie naar de Wet Toekomst Pensioenen (WTP) en de bescherming van de dekkingsgraad tijdens het invaren. Daarnaast zullen we stilstaan bij de mogelijkheden die AI biedt voor portefeuillebeheer en risicomanagement, en welke rol deze technologie kan spelen in een volatiel economisch klimaat.
Deze paneldiscussie biedt een unieke kans om diverse perspectieven te verkennen en om dieper in te gaan op de uitdagingen en kansen die de komende jaren voor bestuurders van pensioenfondsen en andere institutionele beleggers met zich meebrengen. Deelnemers worden uitgenodigd om hun vragen en/of stellingen vooraf schriftelijk aan te leveren, wat zal zorgen voor een gestructureerde en relevante afsluiting van de informatietafel.
Bekijk uw digitale goodiebag
IPFOS nodigt jou van harte uit voor de Informatietafel Bestuurders Najaar 2025.
Tijdens deze Informatietafel blikken we terug op de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar. We kijken vooruit naar de trends, risico’s en kansen voor 2026, met extra aandacht voor geopolitieke spanningen, druk op centrale banken, en toenemende onzekerheid op de financiële markten.
Hoe vinden beleggers balans tussen direct rendement en langetermijn doelstellingen, zeker nu de markten sterk worden beïnvloed door onvoorspelbare externe factoren? Wat vraagt dit van het bestuur, het verantwoordingsorgaan en beleggingsadviescommissie?
Een ander belangrijk onderdeel van de middag is gewijd aan de Wet Toekomst Pensioenen. Wat kunnen we leren van de eerste pensioenfondsen die op 1 januari 2025 zijn ingevaren? Wat zijn de gevolgen voor strategisch beleid, risicohouding en communicatie richting deelnemers?
Highlights van 2025 en verwachtingen voor 2026 en verder:
Korte termijn rendement versus langetermijn beleggingsbeleid
WTP-status en de eerste ervaringen na invaren
Inhoudelijke bijdragen:
Experts van BNP Paribas Asset Management, Capital Group, Horizon Capital, Northern Trust Asset Servicing, State Street Investment Management en Wellington Management delen hun inzichten en strategieën voor 2026 en verder.
Voor wie
Deze bijeenkomst is met name bedoeld voor bestuurders, leden van raden van toezicht en verantwoordingsorganen, directeuren van bestuurbureaus, directeuren beleggingen, beleggingsadviseurs en risicomanagers van pensioenfondsen, family offices, verzekeraars en charitatieve instellingen. Daarnaast zijn ook professionals actief in managerselectie, manager research en investment strategie van harte welkom.
Aanmelden
Heb je interesse om aanwezig te zijn bij deze bijeenkomst of wil je iemand voordragen? Je kunt je kosteloos aanmelden via bovenstaand formulier.
Ik kijk ernaar uit om je vrijdag 28 november te verwelkomen!
Vriendelijke groet,
Christiaan Tromp
| 13:30 – 14:00 | Ontvangst & Registratie | |
| 14:00 – 14:10 | Hartelijk welkom & Introductie | Christiaan Tromp, IPFOS |
| 14:10 – 14:35 | European Credit Markets – Navigating Uncertainty and Opportunity | Derek Hynes, Wellington Management |
| 14:35 – 15:00 | De Grote Ontwrichting? “How to keep calm and carry on.” | Koye Somefun, BNP Paribas Asset Management |
| 15:00 – 15:25 | De rol en aard van duurzaam beleggen in de huidige geopolitieke omgeving | Kenneth Roberton, Robeco |
| 15:25 – 15:50 | Short-Term Capital, Long-Term Vision | Mirko de Marinis, Horizon Capital |
| 15:50 – 16:15 | Pauze | |
| 16:15 – 16:40 | Beleggen in een onzekere marktomgeving | Hélène Veltman, State Street Investment Management |
| 16:40 – 17:05 | Global Fixed Income Outlook 2026 and beyond – From Volatility to Selective Opportunity | Alvaro Peró Gala, Capital Group |
| 17:05 – 17:30 | Status update: De WTP elf maanden na het invaren | Benjamin Versluijs, Northern Trust Asset Servicing |
| 17:30 | Sluiting & Netwerkborrel | Christiaan Tromp, IPFOS |
Derek Hynes – Portfolio Manager – Wellington Management
Derek Hynes is Fixed Income Portfolio Manager bij Wellington Management in Londen. Hij beheert wereldwijde kredietportefeuilles met een sterke focus op de Europese kredietmarkt en securityselectie. Voor zijn komst naar Wellington in 2013 was hij Lead Portfolio Manager bij Allspring Global Investments (voorheen Wells Fargo Asset Management). Derek heeft ruime ervaring met kredietanalyse, actief beheer en de invloed van monetair beleid op vastrentende markten. Hij richt zich op het identificeren van kansen binnen kredietcycli en het bouwen van veerkrachtige portefeuilles die waarde creëren in uiteenlopende marktomstandigheden.
Koye Somefun – Head of Multi-Asset & Solutions in Quant Research Group – BNP Paribas Asset Management
Koye begon in 2007 bij Fortis Investments, later opgegaan in BNP Paribas Asset Management (BNPP AM). Voor zijn huidige rol was Koye o.a. hoofd quant strategieën voor het Multi-Asset team in Londen. Voor BNPP AM werkte Koye bij Robeco, het Centrum voor Wiskunde en Informatica en ORTEC.
Koye heeft een PhD in economie en een master in toegepaste wiskunde van de University of Notre Dame in de VS.
Kenneth Roberton – Hoofd Client Portfolio Management Sustainable Investing – Robeco
Kenneth Robertson is verantwoordelijk voor het aanbod van Robeco op het gebied van duurzaam beleggen in verschillende activaklassen en duurzaamheids-expertise, waaronder klimaat, biodiversiteit en stewardship. Voorheen werkte hij bij het Active Ownership-team van Robeco. Hij begon zijn carrière bij Robeco in 2014.
Kenneth heeft een master in Sustainable Business and Innovation van de Universiteit Utrecht en een bachelor in Sustainable Development van de Universiteit van St. Andrews.
Mirko de Marinis – Managing Director – Horizon Capital
Mirko Ian de Marinis is Managing Director at Horizon Capital AG, leading the Investor Relations team and overseeing institutional fund sales across the globe. Before entering asset management, he worked as a fixed income trader, gaining a deep understanding of market structure, credit instruments, and portfolio risk dynamics. With over 15 years of experience in alternative investments, trade finance, and institutional distribution, he focuses on strategic partnerships and innovative fund solutions. He holds academic credentials from Università Cattolica del Sacro Cuore, the University of Amsterdam, and Oxford’s Saïd Business School, and frequently speaks on alternative credit and capital markets trends.
Hélène Veltman is a Senior Strategist in the Investment Strategy and Research team at SSIM since January 2014. She is responsible for developing thought leadership and for the design of multi-asset class solutions for institutional clients.
She was previously fiduciary manager at Axa IM covering the Dutch pension market. Before that experiences include the development of equity derivatives strategies for institutional clients at Société Générale.
Hélène holds a PhD in Physics from UC Berkeley. She is also a designated holder of the Certificate in Climate and Investing from the CFA Institute.
Alvaro Peró Gala is an investment director at Capital Group. He has six years of investment industry experience and joined Capital Group in 2024. Prior to joining Capital, Alvaro worked as a vice president at PIMCO. Before that, he was a management consultant at Minsait and an IT consultant at GFT Technologies. He holds an MBA from INSEAD, France, and holds both a master`s and bachelor’s degree in industrial engineering from the Universidad Politécnica de Cataluña. He also holds the Chartered Financial Analyst® and Chartered Alternative Investment Analyst℠ designations. Alvaro is based in London.
Benjamin Versluijs – Manager Bedrijfsontwikkeling – Northern Trust Asset Servicing
Benjamin werkt ruim zeven jaar voor Northern Trust. In deze periode heeft hij gewerkt aan enkele van de grootste strategische bedrijfsontwikkelingen in de EMEA regio. De laatste vier jaar heeft hij zich toegespitst op de WTP ter ondersteuning en ontwikkeling van de operationele modellen voor onze klantenbasis.
Voor hij bij Northern Trust begon, werkte hij in diverse commerciële en relationele functies bij State Street en de lokale depositories van Euroclear in Nederland, België en Frankrijk. Tevens werkte hij op het hoofdkantoor van Euroclear Bank in Brussel.
Christiaan Tromp – IPFOS
Christiaan heeft brede ervaring en diepgaande expertise op het gebied van fiduciair management, vermogensbeheer en integraal risicomanagement. Hij was werkzaam bij onder meer Avery Dennison, Mn Services, Atradius, Fortis Investments en verschillende pensioenfondsen en verzekeraars, waaronder de ANWB.
Hij ondersteunt institutionele beleggers bij de selectie en implementatie van fiduciaire managers, assetmanagers en beleggingsstrategieën. Daarbij richt hij zich op portefeuille-optimalisatie, vaak voorafgegaan door een second opinion, en op de samenhang tussen portefeuilleconstructie, risicobeheersing en de uitvoering van het strategisch beleggingsbeleid.
Christiaan adviseert bestuurders en toezichthouders over strategische allocatie, risicobeheersing en duurzaam beleggen. Hij helpt organisaties hun rendement-risicoprofiel te verbeteren met oog voor transparantie, governance en ESG-integratie.
IPFOS
Melmansdam 4
2361 BX Warmond
Nederland
+31 6 244 66 070